Конспекти
Тема. Climate and Weather. Weather Forecasts

Мета: вдосконалювати навички читання, усного й писемного мовлення з теми; формувати навички вживання ситуативної лексики в граматичних структурах; навчити учнів правильного вживання розповідних, заперечних і питальних лексико-граматичних структур; практикувати виконання проблемно-пошукових комунікативних завдань; розвивати елементи логічного та критичного мислення, пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови.
ХІД УРОКУ

II. Підготовка до іноземного мовлення
Фонетична й мовленнєва зарядка.


III. Основна частина уроку
a) Ех. 6, р. 121 — Play a guessing game. Work in small groups. One pupil describes one the activities in the list. Others have to guess (p. 122).
b) Ex. 1, p. 123 — Listen and match the dialogues to the pictures.
c) Ex. 2, p. 125 — Read the text and say what the difference between the climate and weather is:
·       affect — conditions — sunshine — rainfall — wind speed — direction
·       temperate — variations — inland — meteorologists — temperature
·       particularly — moisture
d) Ex. 3, p. 125 — Read and complete the sentences using the words from Ex. 2, p. 124.
e) Ex. 4, p. 125 — Work in class. Take turns to ask and answer the questions. Speak in class. Say what you have learnt about your fried.
·       Do you listen to weather forecasts?
·       Are weather forecasts important for people?
·       People of what professions are interested in weather forecasts?
·       Do you get the information about the weather forecasts on radio on TV in the newspaper other?
·       Have you ever got into trouble because of the the wrong weather forecast?
GEORGE MEREDITH
(1828-1909)
“Now the North wind ceases”
The warm South — west awakes,
The heavens are out of fleeces,
And earth’s green banner shakes”.
GEORGE WHYTE-MELVILLE
(1821-1878)
The swallows are making them ready to fly,
Wheeling out on a windy sky:
Goodbye, Summer, goodbye, goodbye...
THOMAS HOOD
(1799-1845)
No warmth, no cheerfulness, no healthful ease,
No comfortable feel in any member –
No shade, no shine, no butterflies, no bees,
No fruits, no flowers, no leaves, no birds — November!
ALEXANDER SMITH
(1829-1867)
In winter, when the dismal rain
Comes down in slanting lines,
And Wind, that grand old harper,
Smote his thunder — harp of pines...

IVЗавершальна частина уроку
Домашнє завдання
Ех. 5, р. 125.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів.

Коментарі